A U2 debütáló lemezének megjelenése óta 24 év telt el, és ez alatt az idő alatt az ír csapat a világ egyik legismertebb zenekara lett. Nézzük át a banda történetét a kezdetektől egészen napjainkig!
A U2 története 1976-ra nyúlik vissza, ekkor határozott úgy Larry Mullen dobos, hogy a dublini főiskola hirdetőtábláján zenésztársakat keres. Négyen jelentkeztek a hirdetésre: Bono (Paul Hewson), the Edge (David Evans), Adam Clayton és Dick Evans. A fiatalok kezdetben Feedback néven Rolling Stones és Beatles feldolgozásokat játszottak, majd 1977-ben Hype-ra cserélték a nevüket. Ugyanebben az évben Dick Evans kivált a csapatból, hogy saját bandát alapítson, a megmaradt négy tagból jött létre a U2, ami egy vadászbombázóról kapta nevét.
Az első fontosabb mérföldkő a zenekar történetében 1978, ekkor megnyertek egy ír tehetségkutató versenyt. Itt figyelt fel rájuk a The Stranglers menedzsere, Paul McGuiness, aki felajánlotta szolgálatait. A csapat nehezen jutott lemezszerződéshez, és első, U2:3 című kislemezük csak Írországban jelent meg 1979-ben. Második kislemezük, az Another Day már Angliában is megjelent egy évvel később, de csak mérsékelt sikereket ért el.
1980-ban sikerült leszerződniük az Island Records kiadóval, itt jelenhetett meg debütáló korongjuk Boy címmel. A Steve Lillywhite producer közreműködésével készített korong hangzásában és témaválasztásában is kiemelkedett a kortárs zenekarok munkái közül, és az állandó turnéknak köszönhetően a U2 név hamar ismertté vált. 1981 őszén szintén Lillywhite jegyezte az October című nagylemezt. 1983-ra az I Will Follow és a Gloria című klipek meghódították az Mtv zenecsatornát.
Az 1983-as War igazi nagy durranásnak számított: az angliai albumeladási lista első helyén nyitott, és az Egyesült Államokban is jó esélyekkel indult. Az erősen politikai töltetű lemez dalai pozitív visszajelzést kaptak, és mind a Sunday Bloody Sunday, mind a New Year’s Day nemzetközi siker lett, akárcsak az Under A Blood Red Sky koncertklipje.
A nyolcvanas évek első felében a U2 a világ egyik legnépszerűbb zenekarává nőtte ki magát, és számos követőre talált a Band Aid (1984)és Live Aid (1985) segélykoncerteken. Az új nagylemez 1984-ben jelent meg, ezúttal a más hangzásvilágot képviselő Brian Eno és Daniel Lanois közreműködésével. A The Unforgettable Fire követte elődje sikereit, és a Martin Luther King tiszteletére készült (Pride) In The Name Of Love volt a csapat első olyan kislemeze, ami bejutott a Billboard Top 40-es listába. A fantasztikus hangulatú Live Aid koncert mellett a U2 nemzetközi turnéra indult, amiből 1985-ben jelent meg a Wide Awake In America című koncertlemez.
Bár már az egész világot meghódították muzsikájukkal, igazi világsztárokká az 1987-es The Joshua Tree megjelenésével váltak Bonóék. A két Grammy-díjas lemez ezúttal Amerikában is első helyen nyitott, és Angliában 28 óra leforgása alatt elérte a platina fokozatot. Az olyan dalokkal, mint With Or Without You vagy a Still Haven’t Found What I’m Looking For, a U2 lett az év sikercsapata. A banda újra amerikai turnéra indult, amiről dokumentumfilm készült, és út közben a fiúk új dalokat is írtak, így született meg a Rattle&Hum című film és a hozzá kapcsolódó duplalemez. A viszonylag negatív visszhang és rossz eladási adatok után a csapat némi szünetet tartott.
1990-ben újult erővel kezdtek munkába Berlinben az Eno-Lanois producerpáros vezetésével. Az Achtung Baby a kezdeti punkos hangzással szemben elektronikus és dance zenei elemekkel egészítette ki a U2 jellegzetes stílusát, és sokan a csapat egyik legjobb lemezének tartják azóta is. A One és a Mysterious Ways egyaránt első helyig jutott a brit toplistán. 1992-ben indult útjára a Zoo Tv néven futó lemezbemutató turné, ami a kilencvenes évek egyik legemlékezetesebb koncertsorozata volt. Ebben a korszakban mutatkozott be Bono egyik alteregója, Fly is, a híres légyszemüvegével.
Diszkográfia:
2000 – All That You Can’t Leave Behind 1997 – Pop 1993 – Zooropa 1991 – Achtung Baby 1988 – Rattle and Hum 1987 – The Joshua Tree 1985 – Wide Awake In America 1984 – The Unforgettable Fire 1983 – War 1983 – Under A Blood Red Sky 1981 – October 1980 - Boy
Az 1993-as Zooropa lemez és turné hangzásvilága egyre inkább eltávolodott a kezdeti punk és rock vonaltól, és a U2 az elektronikus zene felé kacsintgatott. A rajongók egy része elfordult a zenekartól, és az album nem hozta meg a várt sikereket. Az új zene mellett Bono egy új arcával is megismerkedhetett a közönség: MacPhisto váltotta fel a legyet.
Két év szünet után a banda 1995-ben tért vissza a Batman Forever betétdalával. A Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me sikerén felbuzdulva a csapat The Passengers néven filmzenei albumot adott ki 1995-ben, ami szintén pozitív visszajelzést kapott.
Egyes rajongók, és Larry Mullen azonban szívesebben hallották volna az élő hangszeres U2-t, és a banda ígérete szerint a következő nagylemez vissza is tért volna a rock ’n’ rollhoz. A korong megjelenése mégis éveket csúszott, és az első, Discotheque című kislemez inkább a tecnhós vonalra utalt. A Pop című nagylemez inkább dancelemez volt, mintsem rock, mégis jó eladási adatokat produkált. 1998-ban a csapat ötven millió dolláros szerződést kötött a Polygram kiadóval, majd kiadta a Best Of 1980-1990 válogatáslemezt.
Két évet kellett várni az újabb stúdiólemezre, ami All That You Can’t Leave Behind címmel látott napvilágot, melyen a zenekar saját bevallása szerint sikerült visszatérni a rockgyökerekhez. A korong, amit az Elevation turnén mutattak be, mindenesetre tarolt az akkori Grammy-díjátadón. 2002 őszén jelent meg a Best Of 1990-2000 válogatáslemez. 2003-ban a csapat elkészítette a New York Bandái című film betétdalát, The Hands That Built America címmel, ami ha Oscart nem is, de egy Golden Globe-díjat hozott a bandának. A szabadszájúságáról is híres Bono körül a díjátadón azonban bortány alakult ki: sokan nem nézték jó szemmel, amikor örömében élő műsorban káromkodott.
Amíg Bono kitartóan folytatta világszintű politikai és humanitárius tevékenységét, a U2 2004-ben bejelentette, hogy novemberben új stúdiólemezt ad ki, melyet újra Steve Lillywhite producer jegyez. A megjelenés időpontja azonban módosulhat: a Vertigo című korong nyersanyagát egy dél-franciaországi fotózás során ellopták The Edge táskájából. A U2 hivatalos álláspontja szerint ha a dalok felkerülnek az internetre, ők is korábban adják ki az új dalokat.
A U2 eddig egyszer járt hazánkban, a Zooropa turné részeként 1993-ban. A csapatnak azonban más magyar vonatkozása is van: Bono nemrég felbukkant a Station nevű magyar zenekar klipjében.
forrás:www.danubius.hu |